“Lekker met z’n allen eten en kletsen helpt al een beetje”

Eenzaamheid is voor veel mensen een dagelijkse realiteit. Om dit tegen te gaan, organiseert stichting Samens ‘De Zomer van de Ontmoeting’. Met buurtpicknicks, koffiemomenten en wandelingen wil de organisatie inwoners van de gemeente bij elkaar brengen. “Al helemaal in de zomer vallen sociale contacten vaak weg. De scholen zijn gesloten en buurtactiviteiten staan op pauze. En dan merk je hoe stil het ineens wordt,” zegt initiatiefnemer Adriana Kegley.

Meer dan de helft van de ouderen voelt zich ’s zomers eenzaam (bron: Nationaal Ouderenfonds). Dit heet ook wel zomereenzaamheid. “Maar niet alleen ouderen voelen zich eenzaam; ook jongeren, alleenstaanden en nieuwkomers kunnen zich behoorlijk alleen voelen”, aldus Kegley. Burgemeester Maarten Divendal benadrukte eerder ook al het belang van dit thema: “Eenzaamheid is groter dan veel mensen misschien vermoeden.”

“Vier mensen aan een tafel kan al genoeg zijn”

Organisator Kegley roept inwoners, verenigingen en organisaties op om activiteiten aan te melden die mensen samenbrengen. Die komen allemaal in een overzichtelijke activiteitenlijst. Iedereen uit de gemeente kan meedoen of iets organiseren – groot of klein. “Als het maar mensen bij elkaar brengt”, benadrukt Kegley. “Je hoeft geen evenement voor honderd man te houden. Vier mensen aan tafel kan al genoeg zijn.”

Het idee voor de De Zomer van de Ontmoeting komt voort uit het succes van De Week van de Ontmoeting, die vorig jaar september plaatsvond. Aanschuiftafels, jongerenactiviteiten en een multiculturele eettafel brachten toen veel mensen bij elkaar. “De multiculturele eettafel in Open Huis De Rank – samen met Vluchtelingenwerk – dat was zó leuk en gezellig. Kletsen en lekker eten uit verschillende culturen,” vertelt Kegley.

Meer nodig

Toch is naast De Zomer van de Ontmoeting ook meer structurele aanpak nodig, vindt Kegley. “Niet iedereen bereiken we met activiteiten. Sommige mensen zijn zo eenzaam dat ze liever thuisblijven. Voor hen is begeleiding nodig, of bijvoorbeeld een cursus als Creatief Leven.” Structurele oplossingen zijn volgens haar onmisbaar: “Voldoende financiële middelen en blijvende aandacht voor dit thema. Uit onderzoek blijkt dat chronische eenzaamheid net zo ongezond is als dagelijks een pakje sigaretten roken.”

Bewustwording als eerste stap

“Ook wie niet meedoet, hoort erover en gaat misschien anders kijken naar zijn buurman of die stille kennis.” De Zomer van de Ontmoeting is er dus niet alleen om contact te maken, maar vooral ook om bewustwording te vergroten. “Dit initiatief lost eenzaamheid niet op, maar maakt het onderwerp wel zichtbaar en bespreekbaar, en daar gaat het om: het stigma doorbreken.”

Het initiatief sluit aan bij de landelijke campagne Eén tegen Eenzaamheid, waar De Ronde Venen actief aan deelneemt. De Zomer van de Ontmoeting loopt van 21 juli tot en met 31 augustus 2025.



Algemeen


Studio
Rendementsweg 10d
3641 SK Mijdrecht

E-mail
redactie@rtvrondevenen.nl

Telefoon Redactie
0297 - 286004

×