Monumentale gymzaal De Brug krijgt nieuw leven als woonlocatie

Waar generaties Mijdrechters over de bok sprongen heerst nu stilte voor de storm. De voormalige gymzaal De Brug aan de Anselmusstraat staat aan de vooravond van een gedaanteverwisseling. Het gemeentelijke monument wordt van binnenuit herontwikkeld tot vier woningen.

De gemeente zette het pand in 2025 in de verkoop met een minimale vraagprijs van drie ton, bedoeld om kleinschalige woningbouw mogelijk te maken. Het Vinkeveense bouwbedrijf D. Kroese BV zag direct kansen en sloeg de handen ineen met Studio110 Architectuur en De Koning Makelaars. Uiteindelijk wisselde het object voor 6,5 ton van eigenaar.

“Er zit best een ingenieus excelbestandje achter.”

Deze zijkant moet onaangetast blijven

Aannemer Henk-Jan Kroese nuanceert in al zijn bescheidenheid zijn rol binnen het consortium: “Ik ben maar de regelneef. De makelaar tipte mij, waarop ik de architect inschakelde. Toen zijn we met z’n drieën wezen kijken, hebben een kostenopstelling gemaakt en dat doorgenomen.” De uiteindelijke aankoopprijs kwam via een strakke berekening tot stand. “De makelaar schatte in wat de verkoopbedragen zijn. Wanneer je daar de bouwkosten, architect kosten en een postje risico en winst afhaalt, dan weet je ook wat je aan geld overhoudt. Klinkt allemaal heel eenvoudig, maar er zit best een ingenieus excelbestandje achter.” De tussen- en eindwoningen variëren straks in prijs van 490.000 tot 635.000 euro.

‘Doosjes’ de zaal inschuiven

Het monumentale karakter van het gebouw stelde architect Nick Kroes van Studio110 voor een creatieve puzzel. De gevel met de kenmerkende ornamenten moet onaangetast blijven: er mogen bijvoorbeeld geen voordeuren in de buitenschil worden gezaagd. “Uiteindelijk hebben wij het plan gemaakt om als het ware vier doosjes in die gymzaal te schuiven, dat zijn dan de woningen,” vertelt de architect.

De vier ‘doosjes’

Om de woningen bereikbaar te maken, kwam Studio110 met het idee van een centrale gang. “Omdat het een monumentaal pand is, hebben we aan één kant een binnengang gecreëerd waardoor je het karakter van de gymzaal herkent. Als je daar loopt, zie je nog een stukje van het verleden,” legt Kroes uit. Binnen krijgen de woningen een eigen entree via deze gang, terwijl ze aan de achterzijde juist doorsteken naar privétuinen, op de plek waar voorheen de materiaalopslag stond.

Het sportverleden blijft daardoor nadrukkelijk voelbaar. Henk-Jan Kroese ziet de charme van die gedwongen ingreep: “Ergens geeft dat ook wel weer een leuke sfeer. Hoe gaaf is het dat die ringen terugkomen in die centrale hal, of een basket. Daar hebben we wel over nagedacht, dat daar het oude gebruikte terugkomt.”

In de centrale gang moeten elementen van de oude gymzaal terugkomen | Beeld: Studio110

Inpandig pionieren

Achter de schermen bleek het gebouw meer verrassingen te herbergen. Onderzoek wees uit dat de vloer van de oude sportzaal niet volstond. “We hebben geconstateerd dat het fundament van de gymzaalvloer niet draagkrachtig genoeg is, we zullen dus een nieuw fundament moeten maken,” zegt Kroese. “Het voordeel is dat we dan alle vrijheid hebben om alle riolering en infrastructuur te leggen, dus dat zag ik niet als een domper. Maar je bent inpandig aan het bouwen: het dak gaat er niet af, dus dat brengt wel uitdagingen met zich mee.”

Aan de andere kant van het monument is iets meer mogelijk: daar komen de tuinen van de appartementen | Beeld: Studio110

Daarnaast herbergt het complex boven de vroegere kleedkamers een bewoond appartement. De huurder zit er al sinds 1993 met huurbescherming, een situatie die door de gemeente bij de verkoop al was meegegeven. Kroese: “Die zit nog lekker op z’n plek. Het was wel een vraagstuk welke waarde je aan dat deel van het pand hangt. Als de huurder er ooit uit gaat, komt het appartement te koop, al dan niet verbouwd.”

Lange adem

Voordat het zover is, moet eerst het papierwerk definitief worden afgerond. Omdat de zaal een sportfunctie had, moet het bestemmingsplan gewijzigd worden naar wonen. Dat vergde geduld, erkent architect Kroes: “De grootste uitdaging voor ons is dat we al een jaar bezig zijn met een bestemmingsplanwijziging. De gemeente heeft dit zelf in de verkoop gezet met de voorwaarde dat je er woningen van maakt, maar je bent toch een jaar bezig met allerlei onderzoeken.”

Bouwer Kroese hoopt dat de schop begin volgend jaar de grond in kan. “We zijn afhankelijk van hoe het gaat met de verkoop en de definitieve vergunningen. Het zal eerder februari of maart worden dan januari, misschien wel april 2027. Het zou mooi zijn als eind 2027 de oplevering lukt.”



MaatschappijMijdrechtgymzaal de brug


Studio
Rendementsweg 10d
3641 SK Mijdrecht

E-mail
redactie@rtvrondevenen.nl

Telefoon Redactie
0297 - 286004

×